• 17. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı
  • 3-8 Ağustos 2021
Kalan Süre

Haberler

CNR İMOB Fuarı ihracatı uçurur!

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, "CNR İMOB fuarının katkısıyla bir zamanlar ihracat sıralamasında 23’üncü sırada bulunan Türk mobilya sektörü 12’inci sıraya yükseldi" dedi
 
Güleç “2019’da mobilya sektörü, 3 milyar 134 milyon ihracat, 800 milyon civarında ithalat yapar hale geldi. Sektörümüzün bu hale gelmesinde CNR İMOB fuarının katkısı büyük. Bir zamanlar ihracat sıralamasında 23’üncü sırada bulunan Türk mobilya sektörü 12’nci sıraya yükseldi. Mobilya sektörümüzün ihracatı için fuar çok önemli. Bizim sektörümüz internet siparişi üzerinden yürümüyor. Müşterilerimiz gelip mobilya ürünlerini yerinde görüp alımlarını öyle yaptıkları için fuarlar bizim için büyük önem taşıyor” diye konuştu. 
 
 
“CNR İMOB Fuarı’nın etkisiyle ihracatımızda ciddi bir artış bekliyoruz”
 
KDV indiriminin mobilya sektörü açısından önemine değinen Güleç, “2 Şubat-30 Eylül 2017 tarihlerinde sektörümüzde uygulanan KDV indiriminin etkisiyle satışlarımızda yüzde 35 oranında artış sağlandı. Geçtiğimiz yılın son iki ayında da KDV indirimi yalnızca Kasım ve Aralık aylarında uygulanmasına rağmen satışlarımızda yüzde 30 oranında artış oldu. İlk 10 ayda yaşanan durgunlukta böylelikle telafi edilmiş oldu. Mobilyacılar olarak haksız rekabeti, kayıt dışılığı ve ihracat başarısını yükseltmek için yüzde 8 KDV’nin belli bir dönem için kalıcı olmasını istiyoruz. KDV indirimlerine bağlı olarak da bu yılın ilk çeyreğinde satışlarımızda yüzde 30’luk bir artış bekliyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da CNR İMOB Fuarı’nın da etkisiyle net ihracat oranlarımızda ciddi bir artış olacak” dedi. Mobilya sektöründe kullanılan hammaddenin yüzde 80’nin yerli olduğuna da değinen Güleç, “Dolaylı istihdamımız 500 bini aştı. KDV indiriminin sürmesi ve iç talebin canlı olmasıyla 2019'da ek 100 bin istihdam sağlayabiliriz. Makine, cam, kimya, ağaç, orman gibi birçok imalat sektörünün ana müşterisiyiz. Mobilyadaki canlanma, o sektörlerin de canlı olmasını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.