• 17. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı
  • 3-8 Ağustos 2021
Kalan Süre

Haberler

25 kişilik dev koltuk, İMOB’da!

Türkiye mobilya ihracatının yüzde 75’ini gerçekleştiren firmaların katıldığı, Türkiye’nin en büyük mobilya fuarı 13. İMOB (İstanbul Mobilya Fuarı), kapılarını 24 Ocak Salı günü Yeşilköy CNR EXPO’da açıyor. 29 Ocak Pazar gününe kadar sürecek fuarın gözdesi ise Uruguay’dan özel olarak getirtilen şifa kaynağı ametist taşıyla süslü, altın varaklı ve ipek kumaşlı, üzerinde tam 25 kişinin oturabildiği, 200 bin Dolar değerindeki dev koltuk olacak.

Dünyanın en büyük 2. mobilya fuarı olan İMOB, 13. kez 24-29 Ocak tarihleri arasında 2005’ten bu yana değişmeyen adresi İstanbul Yeşilköy CNR EXPO’da gerçekleşecek. Türk mobilya sektörünün büyüklüğüne ve hedeflerine paralel olarak global alıcıları katılımcı firmalarla bir araya getiren İMOB 2017’deyaklaşık 600 firma yer alacak. Katma değeri yüksek mobilya üreten, zanaatkar kökenli Türk mobilyasının sektördeki en önemli temsilcisi MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) da 11. kez fuarda, 5. Hall’de yerini alacak.

Türk mobilyasını en iyi anlatan ve Türkiye’yi dünyanın dört bir köşesinde temsil eden zanaatkar mobilyanın yine en güzel örnekleri İMOB’da yerini alacak. İMOB’a damga vuran mobilyalarla her sene fuarın yıldızı olan MOBSAD, yine fuar ziyaretçilerini şaşırtacak bir sürpriz hazırladı: 25 kişilik dev koltuk. MOBSAD üyelerinden Hakan&Ayhan Mobilya’nın hazırladığı, yapımı tam 3 ay süren ve üzerinde 6 ustanın çalıştığı koltuğun, boyu 2 metre 70 santimetre, eni ise 1 metre 20 santimetre. Tamamen el işçiliğiyle üretilen koltuğun en büyük özelliği ise demonte oluşu. 200 bin Dolar değerindeki dev koltuk, 4 parçadan oluşuyor ve demonte halinde taşınıp kurulabiliyor.

Katar Kraliyet Ailesi’nin bir üyesi için özel olarak tasarlanan dev koltuk, altın varak işçiliği, zanaatkar mobilyayı en iyi anlatan oymaları ve ipek kumaşıyla görenleri kendisine hayran bırakacak. Önünde bir basamak bulunan dev koltuk, fuarda dolaşmaktan yorulanların enerjisini tazeleyecek. Çünkü koltuğun taç kısmı, Uruguay’dan özel olarak getirtilen şifa kaynağı ametist taşıyla süslendi. Işıl ışıl mor rengiyle kendisine hapseden ametist taşı, uzmanlarca sakinleştirici etkisi, kötü enerjiyi yok etmesi, uykusuzluğa iyi gelmesi gibi özellikleriyle tanımlanıyor.