• 17. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı
  • 26-31 Ocak 2021
Kalan Süre

Basın Bültenleri

Dünyanın en büyük mobilya fuarı İtalya’da değil, Türkiye’de düzenleniyor

11/8/2019
Dünyanın en büyük mobilya fuarının İtalya’da düzenlendiğine dair yanlış bir algının olduğunu belirten CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, “Fuarın genel hacmi hesaplandığında bu doğru bir algı olarak düşünülebilir. Fakat salt mobilya fuarı olarak ele aldığımızda gerek metrekare gerek katılımcı ve gerekse ziyaretçi açısından dünyanın en büyük mobilya fuarı unvanı Uluslararası CNR İMOB Mobilya Fuarı’na aittir” diye konuştu. 
 
Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı (CNR İMOB), 22-27 Ocak tarihlerinde 1.000’in üzerinde firmanın katılımı ile CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenecek. Mobilya sektöründe 2002’den bu yana 18 kez fuar düzenleyen CNR Holding tarafından MOSFED iş birliğiyle organize edilen fuar öncesi düzenlenen toplantı CNR Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç’in katılımı ile gerçekleşti.  
 
“500’ün üzerinde mobilya firmamız beklemede” 
 
Fuar ve mobilya sektörünün değerlendirildiği toplantıda CNR İMOB Fuarı’nın dünyanın en büyük mobilya fuarı olduğuna dikkat çeken CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, “Kurulmasına da öncülük ettiğimiz 2005 yılından bu yana da birlikte yol aldığımız Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) ile mobilya fuarımızı 60 bin metrekare alana çıkardık. Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ile yaptığımız iş birliği sonrasında da mobilya fuarımızı 150 bin metrekareye ulaştırdık. Dünyanın en büyük mobilya fuarının İtalya’da düzenlendiğine dair yanlış bir algı var. Fuarın genel hacmi hesaplandığında bu doğru bir algı olarak düşünülebilir. Fakat salt mobilya fuarı olarak ele alındığında gerek metrekare gerek katılımcı ve gerekse ziyaretçi açısından dünyanın en büyük mobilya fuarı unvanı Uluslararası CNR İMOB Mobilya Fuarı’na aittir. Malezya ve Romanya’nın devlet pavyonu olarak katılacağı fuarımıza, ABD, Rusya, Moldova, Ukrayna, Mısır, Belçika Almanya, İtalya, İspanya’nın aralarında bulunduğu ülkelerden 35 mobilya firması da ürünlerini sergileyecek. 500 mobilya firmamız bekleme listesinde bulunuyor. Fuarımızın 200 bin metrekarenin üzerine çıkma potansiyeli var. Fuarımız MOSFED Başkanı Ahmet Güleç’in de destekleri ile dünyanın en büyük ev mobilyaları fuarı haline geldi” diye konuştu.
 
“BIA’nın katkısıyla CNR İMOB’da yabancı sayımız yüzde 50 artacak”
 
Ceyda Erem, “11 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiğimiz Global Pazar İstihbarat Sistemi BIA’nın CNR İMOB’a katkısı büyük oldu. Ekibimiz gerçekten yoğun bir mesai harcayarak, dünyanın dört bir yanından önemli alıcıları fuarımıza davet etti. BIA sisteminin sayesinde bu yıl özellikle Almanya, Fransa, Rusya, Katar, Irak ve Suudi Arabistan başta olmak üzere çok sayıda ülkeden 32 bin sektör profesyoneli fuarımıza katılmak için online bilet aldı. Bu alıcılarımızın bütün bilgileri bizde kayıtlı onların taleplerini çok iyi biliyoruz. Bu talepler doğrultusunda alıcılarımızı doğru adrese ulaştıracağız. Mobilya sektörünün lider ülkeleri İtalya, Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin yanı sıra sektörün hedef pazarları olan Suudi Arabistan, Azerbaycan, Özbekistan, Rusya, Kosova, Sırbistan, Makedonya, Bosna, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de aralarında bulunduğu 110 ülkeden ziyaretçi ve VIP alım heyetleri ağırlanacak. BIA sisteminin katkısıyla bu yıl yabancı alıcı oranında, en az yüzde 50 artış sağlanacak. Fuarımıza, 41 bini yabancı, 120 binin üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Fuarımıza böylesine yoğun talebin olması Türkiye’nin ne kadar ticaret yapılabilir bir ülke olduğunun göstergesidir” diye konuştu.
 
Afrika’nın en büyük sanayi ve ticaret fuarı organizasyonu
 
CNR Holding’in yurt dışı fuarcılık faaliyetlerine de değinen Ceyda Erem, “Etiyopya Hükümeti Afrika’nın en büyük sanayi ve ticaret fuarının organizasyonu için uluslararası konkur açtı ve bu ihaleyi biz kazandık. Çalışmalarına ihaleyi kazanır kazanmaz başladığımız Pan– African Expo’yu
2020 yılında Addis Ababa’da 50 Afrika ülkesi ve tüm dünyadan 1000’den fazla katılımcı ile 90 bin metrekarelik alanda düzenleyeceğiz. Fuara Afrika ülkelerinin yanı sıra Avrupa, Asya ve Amerika’dan da çok sayıda firmanın katılmasını bekliyoruz. Bu fuara Türkiye’den yoğun bir ilgi olacağını düşünüyoruz” dedi.
 
“Fuarın da etkisiyle Türk mobilya ihracat 12’inci sıraya yükseldi”
 
MOSFED Başkanı Ahmet Güleç “2000 yılında 180 milyar dolar ihracat, 260 milyar dolar ithalatla dış ticaret açığı veren mobilya sektörü, 2019’da 3 milyar 134 milyon ihracat, 800 milyon civarında ithalat yapar hale geldi. Sektörümüzün bu hale gelmesinde CNR İMOB fuarının katkısı büyük. Bir zamanlar ihracat sıralamasında 23’üncü sırada bulunan Türk mobilya sektörü 12’nci sıraya yükseldi. Mobilya sektörümüzün ihracatı için fuar çok önemli. Bizim sektörümüz internet siparişi üzerinden yürümüyor. Müşterilerimiz gelip mobilya ürünlerini yerinde görüp alımlarını öyle yaptıkları için fuarlar bizim için büyük önem taşıyor” diye konuştu. 
 
“CNR İMOB Fuarı’nın etkisiyle ihracatımızda ciddi bir artış bekliyoruz”
 
KDV indiriminin mobilya sektörü açısından önemine değinen Güleç, “2 Şubat-30 Eylül 2017 tarihlerinde sektörümüzde uygulanan KDV indiriminin etkisiyle satışlarımızda yüzde 35 oranında artış sağlandı. Geçtiğimiz yılın son iki ayında da KDV indirimi yalnızca kasım ve aralık aylarında uygulanmasına rağmen satışlarımızda yüzde 30 oranında artış oldu. İlk 10 ayda yaşanan durgunlukta böylelikle telafi edilmiş oldu. Mobilyacılar olarak haksız rekabeti, kayıt dışılığı ve ihracat başarısını yükseltmek için yüzde 8 KDV’nin belli bir dönem için kalıcı olmasını istiyoruz. KDV indirimlerine bağlı olarak da bu yılın ilk çeyreğinde satışlarımızda yüzde 30’luk bir artış bekliyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da CNR İMOB Fuarı’nın da etkisiyle net ihracat oranlarımızda ciddi bir artış olacak” dedi. Mobilya sektöründe kullanılan hammaddenin yüzde 80’nin yerli olduğuna da değinen Güleç, “Dolaylı istihdamımız 500 bini aştı. KDV indiriminin sürmesi ve iç talebin canlı olmasıyla 2019'da ek 100 bin istihdam sağlayabiliriz. Makine, cam, kimya, ağaç, orman gibi birçok imalat sektörünün ana müşterisiyiz. Mobilyadaki canlanma, o sektörlerin de canlı olmasını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.
 
Türkiye’nin en kapsamlı alım heyeti organizasyonları CNR İMOB’da
 
Mobilya sektörünün 2023 yılı için hedeflediği 10 milyar dolar ihracatın en büyük destekçisi olacak CNR İMOB Türkiye’nin en kapsamlı alım heyetleri organizasyonlarına ev sahipliği yapılacak. CNR Holding tarafından organize edilen hosted buyer “Alım Heyetleri B2B Eşleştirme Programı”’na yüksek alım gücüne sahip 550’den fazla yabancı firma temsilcisi katılacak.
 
Fuarın diğer alım heyeti organizasyonu olan ve Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği ve İhracatçı Birlikleri’nin Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında gerçekleştirilen organizasyonda ise 150 ülkeden firma temsilcisi, fuarda ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek.