• 15. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı
 • 22-27 Ocak 2019
Kalan Süre

Basın Bültenleri

Mobilya alanında Türkiye’nin en büyük ve tek uluslararası fuarı olan CNR İMOB-13.Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı 24-29 Ocak tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy'de düzenleniyor.

12/27/2017

Mobilya alanında Türkiye’nin en büyük ve tek uluslararası fuarı olan CNR İMOB - 13.Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı 24 - 29 Ocak tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy'de düzenleniyor.
Türk mobilya sektörünün ticaret hacmini artırmak amacıyla düzenlenen fuar, CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık ve sektörün çatı örgütü Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) iş birliğinde Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) desteğinde gerçekleştiriliyor.


 • Mobilya sektörünün yıllık ihracat hedefine, doğrudan ve dolaylı olarak yüzde 25 katkı sağlayan CNR İMOB, sektörün 2023 yılında hedeflediği 10 milyar dolar ihracata da destek sağlayacak. Her yıl ticari hacmini ve hedeflerini büyüten CNR İMOB, 150 bin metrekarelik alanda 500’ün üzerinde firmanın katılımı ile 150 binin üzerinde ziyaretçi hedefiyle düzenleniyor.

 • CNR İMOB’da, Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı alım heyeti organizasyonlarından birine imza atılıyor. “Alım Heyetleri B2B Eşleştirme Programı” kapsamında CNR İMOB, mobilya sektörünün lider ülkeleri İtalya, Almanya, Avusturya, İsviçre’nin yanı sıra, sektörün hedef pazarları olan Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de aralarında olduğu, 114 ülkeden ziyaretçi ve VIP alım heyetlerini ağırlıyor.

 • Fuarda kurulacak özel alanda Körfez, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelecek 260 firma, Türk mobilya üreticileri ile bir araya getiriliyor. Dünya mobilya üreticilerinin buluşması ile Türk mobilya sektöründe rekor ticaret hacmine ulaşılması hedefleniyor.

 • Fuar, konut kullanımı dışında ticari amaçlar için kullanılan kontrat mobilya alanında üretim yapan firmalar için de yeni ihracat fırsatları sunuyor. Suudi Arabistan, Katar, Kazakistan’dan gelecek üst düzey yöneticiler otel, hastane, konut projelerinin tanıtımları için özel ülke proje sunumları yapacaklar. Projelerde ihtiyaç duyulan mobilyalar, fuara katılan kontrat mobilya üreticilerinden tedarik edilecek.

 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Ankara’da hayata geçirilen Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi, CNR İMOB ile başlayarak CNR EXPO’nun tüm fuar organizasyonlarında yer alacak. Afrika kıtasının barış ve istikrarına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen Afrika Evi’nin CNR EXPO Yeşilköy’deki açılışı bugün Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ın eşi Emine Yıldız’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

 • CNR İMOB, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Körfez ülkeleri başta olmak üzere 20 ülkede faaliyet gösteren Landmark Group’un mobilya alanındaki dünya devi markası olan Home&Center ve Hindistan’ın en büyük zincir mağaza grubu Sun&Kris’in de aralarında bulunduğu pek çok dünya markasını ağırlıyor.

 • Ürdün Mobilya ve Ticaret Sendikası Başkanı Sharaf Hayajneh, Cezayir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Behmene Brahim, Fas Kazablanka Dış İlişkileri Geliştirme Konseyi Başkanı Ali Meayou ve Suudi Arabistan Cidde Ticaret Odası Bölüm Başkanı Talal Abdullah Samarkandi gibi kamu ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey yöneticileri de fuarda ihracata yönelik yeni iş birliklerinin kapılarını aralayacak görüşmeler yapacaklar.

 • Fuar, mobilya alanında dünyanın en önemli tasarımcılarından Finlandiyalı Mikko Laakkonen, Yuki Aben, Samuli Naamanka, Sebastian Jansson gibi isimleri de ağırlayacak. Ünlü tasarımcılar, İskandinav tarzının dünya çapında nasıl markalaştığının hikayesini, 27 Ocak Cuma günü, 9. Hol’de yer alan B2B ikili görüşmelerin gerçekleştiği özel alanda CNR İMOB katılımcıları ile paylaşacaklar.

 • Türk mobilya sektörü son 15 yılda büyük başarılara imza attı. 2002’de 350 milyon dolar ihracatımız 2016’da 2,5 milyar dolara ulaştı. Sektörün 2023'te dünya ticaretinden en az yüzde 1,5 pay alma ve dünyada ilk 5 mobilya ihracatçısı arasında yer alma hedefi var.

 • 500.000 dolaylı istihdamın sağlandığı Türk mobilya sektörü 204 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Sektörde toplam 10 bin ihracatçı firma bulunuyor. Son dönemlerde bu firmaların 1 milyon $’ı aşan ihracatçı firma sayısı 400’den 580’e yükseldi.

 • Türk mobilya sektörü, son 15 yılda dünya mobilya ihracatı sıralamasında 23'üncülükten 12'nciliğe yükseldi. Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD ise sektörün en çok ihracat yapılan ülkeler arasında yer alıyor.